Здравно осигуряване на родител, който полага грижи за инвалид съсзагубена работоспособност над 90 на сто, постоянно нуждаещ се от чужда помощ

ЗЗО: чл. 40, ал. 3, т. 9; чл. 40, ал. 4;
Наредба № Н-8: чл. 3, ал. 2, т. 4;
ОТНОСНО: Здравно осигуряване на родител, който полага грижи за инвалид със загубена работоспособност над 90 на сто, постоянно нуждаещ се от чужда помощ
В отговор на Ваше запитване, постъпило в Дирекция “ОУИ” – гр. с вх. № ………./06.01.2012 г., Ви уведомяваме за следното:
В запитването си описвате следната фактическа обстановка:
При Вас е постъпило заявление от родител на 48 години, който не е осигурен здравно на друго основание и желае да се осигурява за сметка на републиканския бюджет, тъй като полага грижи за 26-годишния си син – инвалид със 100% загубена работоспособност, нуждаещ се от чужда помощ, определени му с ЕР на ТЕЛК № 0396/031 от 14.02.2006 г.
Въпросът, който поставяте е:
Може ли родителят да бъде осигуряван за сметка на републиканския бюджет по реда на чл. 40, ал. 3, т. 9 от Закона за здравното осигуряване?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 40, ал. 3, т. 9 (предишна т. 8 – ДВ, бр. 18 от 2006 г., изм. в сила от 01.01.2007 г.) от Закона за здравно осигуряване (ЗЗО) за сметка на републиканския бюджет се осигуряват, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1, родителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ.
От цитираната норма е видно, че за давъзникне основание за здравно осигуряване на едно лице, по реда на чл. 40, ал. 3, т. 9 от ЗЗО за сметка на републиканския бюджет, определящо е да са изпълнени кумулативно следните условия:
?Лицето да не е осигурено по реда на чл. 40, ал. 1 от ЗЗО;
?Да е родител, осиновител или съпруг полагащ грижа за инвалид със загубена работоспособност над 90 на сто;
?Инвалидът (дете или съпруг), за когото се полагат грижи, да се нуждае постоянно от чужда помощ.
Сред изброените условия, законодателят не визира ограничителна възраст за родителя и/или детето. Следователно разпоредбата на чл. 40, ал. 3, т. 9 от ЗЗО е приложима във всички случаи, когато родител се грижи за дете, без оглед на тяхната възраст, ако са налице изискванията на закона: да полага грижи за инвалид със загубена работоспособност над 90 на сто, нуждаещ се от постоянна чужда помощ, и за това време да не подлежи на осигуряване по реда на чл. 40, ал. 1 от ЗЗО.
Предвид гореизложеното 48-годишният родител, който не е осигурен здравно на друго основание и полага грижи за 26-годишния си син – инвалид със загубена работоспособност 100% постоянно нуждаещ се от чужда помощ, попада в обхвата на лицата осигурени за сметка на републиканския бюджет по реда на чл. 40, ал. 3, т. 9 от ЗЗО.
С оглед пълнота на изложението следва да се има предвид разпоредбата на чл. 40, ал. 4 от ЗЗО, която указва, че здравните вноски за лицата по чл. 40, ал. 3 от ЗЗО се внасят в размера, определен със Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за съответната година, върху половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, а в сила от 01.01.2013 г. – върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
Данни за лицата осигурени по реда на чл. 40, ал. 3, т. 9 от ЗЗО се подават с декларация образец № 3 “Данни за здравно осигуряване на лица, осигурени от републиканския бюджет и други“. Декларацията се подава в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите до 10 дни след края на месеца, за който се отнасят данните от Агенцията за социално подпомагане за лицата, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление, и за родителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ (чл. 3, ал. 2, т. 4 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и самоосигуряващите се лица).

Оценете статията

Вашият коментар