здравно осигуряване на чуждестранно лице-пенсионер, гражданин на Гърция, полагащ труд на територията на Република България като едноличен търговец

1_15/25.01.2010г
ЗЗО, чл. 33, ал. 1, т. 6
Относно:здравно осигуряване на чуждестранно лице-пенсионер, гражданин на Гърция, полагащ труд на територията на Република България като едноличен търговец
Във връзка с Ваше запитване с вх.№……….2010г., постъпило в
Дирекция „ОУИ” – гр……….. относно здравно осигуряване на чуждестранно лице-пенсионер, гражданин на Гърция, полагащ труд на територията на Република България като едноличен търговец, изразяваме следното принципно становище:
В запитването е описана следната фактическа обстановка:
Гражданин на Гърция е регистриран като едноличен търговец.Има разрешение за продължително пребиваване в страната, валидно до 28.02.2012г.От „Миграция „при ОД МВР е получил удостоверение с ЛНЧ. Едноличния търговец епенсионер порадинавършени години и старост. Същият е подал декларация за самоосигуряващо се лице с която е декларирал, че не желае да се осигурява за ДОО. Въпросите които поставя са :
1.Дължат ли се вноски за здравно осигуряванепри този статут начужденец в страната?
2.Какви осигурителни права ще има ако дължи ?
От 01 януари- датата на пълноправното членство на Българияв Европейския съюз се прилагат европейските актове за координиране на схеми за социална сигурност- Регламент 1408/71 и 574/72.
По силата на чл. 33, ал. 1, т. 6 отЗакона за здравното осигуряване, лицата, извън посочените в т. 1 – 5, за които се прилага законодателството на Република България съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса.
Основанието за прилагане на цитираната разпоредба в конкретния случай е осъществяването на фактическия състав начл. 13 (2) от Регламент (ЕИО) 1408/71 за прилагането на схеми за социална сигурност на наети лица, самостоятелно заети лица и членовете на техните семейства, които се движат в рамките на общността.
Съгласно чл. 13/2/б на Регламент (ЕИО) 1408/71, лице, което е самостоятелно заето натериторията на една държава-членка, е подчинено на законодателството на тази държава, дори и ако пребивава на територията на друга държава-членка.
По отношение на България в категорията самостоятелно заети попадат лицата, които подлежат на задължително осигуряване по чл.4, ал.3, т.1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване. В тази връзка, е необходимо да се има предвид, че при прилагане на Регламент (ЕИО) 1408/71 лицата, упражняващи трудова дейност като едноличен търговец се разглеждат като самостоятелно заети.
От изложената фактическа обстановка в запитването е видно, че лицето упражнява трудова дейност на територията на страната като едноличен търговец. Ако лицето не полага труд и не получава възнаграждение като наето или самостоятелно заето лице в друга държава-членка, спрямо него ще е приложима разпоредбата на чл. 13/2/б от регламента ище подлежи на задължително социално и здравно осигуряване съгласно българското законодателство.
В конкретния случай, гръцкият гражданин-пенсионер, като едноличен търговец и упражняващ трудова дейност в България като такъв е декларирал по съответнияредче не желае да се осигурява за ДОО прилагайки разпоредбата на чл.4,ал.6 от КСО и чл.1 и чл.2 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, български граждани на работа в чужбина и морските лица /загл.изм.ДВ бр.2 от 2010г., в сила от 01.01.2010г./ поради което няма задължение за внасяне на вноски за социално осигуряване.
След катоспрямо лицето са налице условията за прилагане на чл. 13 от регламента и е приложимо българското законодателство, то на основание чл. 33, ал.1, т. 6 от ЗЗОза него възниква задължение за здравно осигуряване в НЗОК, считаноот 1 януари 2007г. /датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към ЕС/. За едноличния търговецздравноосигурителната вноска е по реда на чл. 40, ал.1, т.2 от ЗЗО, според която лицето се осигурява авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, и окончателно върху доходите от дейността и доходите по т. 3, през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване.Вноските се внасят за сметка на самоосигуряващите се лица до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, а окончателната осигурителна вноска най-късно в срока за подаване на данъчната декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.В Закона за здравно осигуряване/ЗЗО/ няма изрична норма, която даосвобождава от задължениеза внасяне на здравноосигурителни вноски или възможност за осигуряване по свое желание затези лица когато е отпусната пенсия, каквато съществува в КСО.
Предвид гореизложеното, Във Вашия случай лицето подлежи на здравно осигуряване в НЗОК и се дължат вноски по гореописания ред.
На поставения от Вас въпрос относно какви осигурителни праваще има лицето ако дължи здравноосигурителни вноски Националната агенция по приходи не е компетентна да дава становище. Въпросите свързани с ползването право на медицинска помощот здравноосигурените лицаса от компетентността на Националната здравноосигурителна каса.

Оценете статията

Вашият коментар