здравословното му състояние с цел вземане на решение с правни последици ( например от работодател), изготвяне на медицинска експертиза и др. доставки, които не са освободени от облагане (Решение на С

766-1 /02.07.2014 г.
ЗДДС чл.39, т.1
ЗДДС чл.96, ал.2
В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване, заведено с вх. № …., в което е поставен следният въпрос:
Формират ли облагаем оборот за регистрацияпочл.96, ал.1 от ЗДДС доставките по чл.11 от Закона за лечебните заведения, извършени чрез Амбулатория за индивидуална практика за първична медицинска помощ.
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност(ППЗДДС) изразявам следното становище:
На основание чл.96, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
Съгласно чл.96, ал.2 от ЗДДС облагаемият оборот за задължителна регистрация по закона, представлява сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл.46;
3. доставки на застрахователни услуги по чл.47.
В облагаемия оборот не се включват освободените доставки.
На основание чл.39, т.1 от ЗДДСосвободена доставка е извършването на здравни (медицински) услуги и пряко свързаните с тях услуги, оказвани от здравни заведения и детски ясли по Закона за здравето(ЗЗ) и от лечебни заведения по Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ). За да е налице освободена доставка, следва да са изпълнени и двете условия по чл.39, т.1 от ЗДДС, а именно:

доставката да е извършена от лечебно заведение;
-предмет на доставката да са здравни (медицински) услуги и пряко свързаните с тях услуги.
Съгласночл.8, ал.1, т.2, б “а” от ЗЛЗ, като лечебни заведения за извънболнична помощ са посочени амбулатории за специализирана медицинска помощ, които могат да бъдат индивидуална практика за специализирана медицинска помощ.
За да е освободена доставката по реда на чл.39, т.1 от ЗДДС следва да е изпълнено и второто условие, а именно предмет на доставката да са здравни (медицински) услуги и пряко свързаните с тях услуги. В ЗДДС, както и в ЗЛЗ и ЗЗ не е дадено определение за „здравни (медицински) услуги”. Съгласно последователната практика на Съда на ЕС понятията “здравни (медицински) услуги“ и “извършването на здравни (медицински) услуги“ обхващат услугите с цел диагностициране, терапия и доколкото е възможно, успешно лечение на заболявания или разстройства на здравето.
В конкретния случай не става ясно за какви точно медицински услуги става въпрос.
По силата на чл.11 от ЗЛЗ Амбулаториите за първична или специализирана извънболнична помощ са лечебни заведения, в които лекари или лекари по дентална медицина извършват дагностика, лечение, рехабилитация и наблюдение на болни; консултации;профилактика идиспансеризация.
Възможно еда се извършват услуги, които нямат за цел да предпазят здравето на пациента, а целят например да предоставят експертно мнение относно здравословното му състояние с цел вземане на решение с правни последици ( например от работодател), изготвяне на медицинска експертиза и др.доставки, които не са освободени от облагане (Решение на СЕС по дело С-307/07).
Следователно, когато извършваните услуги са с терапевтична/лечебна цел, същите могат да се считат за услуги, попадащи в обхвата на “здравни (медицински) услуги” – освободени доставки съгласно чл. 39, т. 1 от ЗДДС, които не формират оборот за регистрация по ЗДДС.
Обратното, случаите, при които извършваните от лицето услуги в качеството му на лечебно заведение по смисъла на ЗЛЗ, не се предоставят с цел терапия и лечение същите не представляват медицински/здравни услуги и следва да се третират като облагаеми доставки по чл. 12 от ЗДДС, които формират оборот за регистрация по ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар