ЗКПО, чл.10,ЗСч, чл.4, т. 3,ЗКПО, чл.204, т. 3

2_871/01.04.2009г.
ЗКПО – чл.10, чл.204, т.3 ;
ЗСч – чл.4, т.3.
Отправили сте писмено запитване до Дирекция „ОУИ” – .., заведено с вх.№ ………2009г., в което е описана следната фактическа обстановка:
Като управител на ЕООД начислявате 10% данък върху разходите, свързани с експлоатацията на лек автомобил, който използвате за осъществяване на управленчески функции в предприятието.
В дружеството е назначен на трудов договор служител, чиито функции са аналогични на тези на управителя, т.е. също свързани с управленческата и административна дейност.
Във връзка с горното поставяте следния въпрос:
Възможно ли е, върху разходите, свързани с експлоатацията на лекия автомобил, използван от Вашия служител, също да заплащате 10% данък върху разходите по реда на чл.204 от ЗКПО и да не оформяте разходно оправдателни документи-пътни листи за доказване на разходите във вр. с чл.10, ал.6 от с.з.
Съобразно нормативна уредба, действаща към датата на запитването и фактическата обстановка, изложена в него, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл.4, ал.3 от Закона за счетоводството /ЗСч/, предприятията осъществяват счетоводството на основата на документалната обоснованост на стопанските операции и факти, като спазват изискванията за съставянето на документите съгласно действащото законодателство.
За данъчни цели признаването на разходите се основава на документалната им обоснованост.
Понятието „документална обоснованост” е дефинирано в чл.10 от ЗКПО. По силата на ал.1 от същата правна норма, счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на ЗСч, отразяващ вярно стопанската операция. Разходно оправдателният документ за осчетоводен разход за изразходвани горива, масла и др. разходи, свързани с експлоатацията на превозните средства, намерили отражение в Отчета за приходи и разходи на предприятието, е пътният лист.
Разпоредбата на чл.204, т.3 от ЗКПО изисква, когато с превозно средство се извършва управленска дейност, разходите за неговата поддръжка и експлоатация, независимо, че са документално обосновани по реда на ЗКПО и ЗСч, да бъдат обложени с 10% данък /чл.216, ЗКПО/.
В сила от 01.01.2008г., обхватът на понятието „документална обоснованост” на стопанската операция за данъчни цели е разширен и допълнен.
Текстът на чл.10, ал.6 от ЗКПО дава възможност на стопанските субекти да документират разходите по чл.204, т.3 от с.з., в случаите, когато те са обложени с данък върху разходите само с фискална касова бележка от фискално устройство и да ги признават за данъчни цели и когато не е издаден пътен лист. Тази разпоредба не е обвързана с определен брой превозни средства за конкретното предприятие.

Оценете статията

Вашият коментар