ЗКПО, чл.12

5_221 / 18.03.2008
ЗКПО, чл. 12

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН …………….,
В писменото си запитване не описвате конкретна фактическа обстановка. За да отговорим изчерпателно е необходимо да бъде конкретизиран статута на чуждестранното лице, получател на дохода. Необходимо е също по-подробно описание на вида на изплатения доход или прилагане на копие от договора сключен между Вас и чуждестранното лице. Освен това, на основание чл. 55 от ДОПК, в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите, следва да представяте съставеният на чужд език документ, придружен с точен превод на български език, извършен от заклет преводач.
Поставеният въпрос се отнася до облагането на изплатен „във връзка с изграждане на интернет сайт и неговата поддръжка” доход, на чуждестранно лице. Квалифицирали сте дохода като такъв по чл. 12, ал.5 от ЗКПО.
С оглед на изложеното, изразеното становище е принципно:
От началото на 2007 г., с влизането в сила на новия ЗКПО, с данък при източника по реда на корпоративният закон, се облагат единствено доходите начислени в полза на чуждестранни юридически лица. Чл. 12, ал. 5 от ЗКПО съдържа изброяване на тези доходи от източници в Р. България. Доходите реализирани от чуждестранни физически лица са обект на регламентация и облагане в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Едновременно с това следва да се има пред вид и обстоятелството, че между Р България и Великобритания има сключен договор: Спогодба между правителството на
Народна република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за избягване на двойното данъчно облагане на дохода и печалбите от прехвърляне на имущество / Обн. ДВ, бр. 8 от 29.01.1988 г., попр. ДВ, бр. 12 от 12.02.1988 г. /.
Процедурата за прилагане на спогодбите за избягване на международното двойно данъчно облагане на доходите и имуществото по отношение на чуждестранни лица е уредена в раздел ІІІ, чл. 135 – 143 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. В цитираната СИДДО се съдържа определение на понятията „Професионални услуги” и „Авторски или лицензионни възнаграждения”, но за да бъдат определени като такива възнагражденията, които сте се договорили да изплащате, е необходимо да бъдат анализирани и съответните доказателства.

Дирекция “ОУИ” – София 2008
страница 2от 2

Оценете статията

Вашият коментар