ЗКПО, чл.140,ЗКПО, чл.141,ЗКПО, чл.147,ЗКПО, чл.125

5_20-00-335/27.10.2011г.
ЗКПО, чл. 125
ЗКПО, чл. 140 и чл. 141 във вр. с чл. 139, т. 1
ЗКПО, чл. 147
В писмото посочвате, че „X” ЕООД е преобразувано чрез отделяне от „С” ЕООД.
В тази връзкапоставяте следните въпроси:
1. Какви справки е необходимо да се представят в НАП от страна на получаващото (новоучредено) дружество и в какъв срок? Необходимо ли е да се представи встъпителен баланс, справка за активи и пасиви, с данъчни и счетоводни стойности и т.н?
2. След преобразуването приемащите или новоучредените дружества правят тримесечни авансови вноски в годината на преобразуването. Как се изчисляват тези вноски – на база едномесечен или тримесечен финансов резултат и кога е дължима първата вноска?
Изложената фактическа обстановка не е достатъчна, за да изразим конкретно становище, поради което настоящото становище има принципен характер.
По 1-ви въпрос от запитването:
Данъчното третиране при преобразуване се съдържа в глава деветнадесета, част втора на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Регламентирани са две основни направления – общ режим и специален облекчен режим.
Общият данъчен режим за третиране на преобразуването е развит в раздел І от глава деветнадесета. Разпоредбите в този раздел се прилагат за преобразуване на дружества по смисъла на Търговския закон (ТЗ). Отделяне като форма на преобразуване по ТЗ е дефинирано в чл.262в от закона.
Специфичният режим за облагане при преобразуване е развит в раздел ІІ и ІІІ от глава деветнадесет. Режимът се прилага при вливане, сливане, разделяне, отделяне, прехвърляне на обособена дейност и замяна на акции или дялове по смисъла на чл. 126 – 131 от ЗКПО, в които участват местни дружества и/или дружества от друга държава – членка на Европейската общност (чл. 125 от ЗКПО). Същността на тези преобразувания е, че те са непарични и се извършват с цел придобиване или преструктуриране на бизнеса. На акционерите или съдружниците се издават акции или дялове от приемащите дружества.
Съгласно чл. 129 от ЗКПО отделяне е всяко преобразуване, за което едновременно са изпълнени следните условия:
1.една или повече от обособените дейности на преобразуващо се дружество преминават към едно или повече съществуващи (приемащи) или новоучредени дружества, като преобразуващото се дружество не се прекратява и запазва поне една обособена дейност;
2.на акционерите или съдружниците в преобразуващото се дружество се издават акции или дялове от съществуващите или новоучредените дружества, пропорционално на притежаваните от тях акции или дялове в преобразуващото се дружество.
Задълженията за изготвяне на справки се определят от категорията активи и пасиви – предмет на преобразуването, по смисъла на чл. 139 от ЗКПО. Приемайки допускането, че предмет на преобразуването са активи и пасиви по чл. 139, т. 1 (резултатите от които преди и след преобразуването участватпри определяне на данъчния финансов резултат), следва да бъдат приложени изискванията на чл. 140 и 141 от корпоративния закон.
По 2-ри въпрос от запитването:
Прилагайки общия ред на преобразуване по раздел І, след преобразуването приемащите или новоучредените дружества правят тримесечни авансови вноски в годината на преобразуването (чл. 118, ал. 1. ЗКПО). А когато преобразуването е по раздел ІІ (специфичния режим), изискването за облагане с авансови вноски от получаващите дружества е регламентирано чл. 147 от ЗКПО. След преобразуване по този раздел получаващите дружества правят тримесечни авансови вноски в годината на преобразуването.
Тримесечните авансови вноски се определят по формулата на чл. 87 от закона, на база данъчната печалба от началото на годината до края на тримесечието, за което се определя тримесечната авансова вноска. Следователно и счетоводният финансов резултат, подлежащ на преобразуване, е формираният от началото на годината до края на съответното тримесечие. Тримесечните авансови вноски за корпоративния данък се внасят до 15-то число на месеца, следващ тримесечието, за което се отнасят. За четвъртото тримесечие не се прави тримесечна авансова вноска (чл. 90, ал. 2 ЗКПО).

Оценете статията

Вашият коментар