ЗКПО, чл.189б,ЗДДФЛ, чл.48, aл. 6

Изх. № 26-С-130
Дата: 04.07.2011 г.
ЗДДФЛ, чл. 48, ал. 6;
ЗКПО, чл. 189 „б”.

По повод Ваше писмо, постъпило вна Националната агенция за приходите с вх. № 26-С-130/30.05.2011 г., Ви уведомявам за следното:
Според описаните в писмото Ви данни дружество с ограничена отговорност, регистриран земеделски производител, купува предприятието на едноличен търговец – също регистриран като земеделски производител, чрез сделка по чл. 15 от Търговския закон (ТЗ). Посочили сте, че за доходи, реализирани през 2010 г. едноличният търговец е приложил разпоредбата на чл. 48, ал. 6 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).В тази връзка поставяте следният въпрос: при условие, че ООД-то изкупува ЕТ на основание чл. 15 от ТЗ, като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, може ли да се тълкува, че ЕТ прекратява дейността си по смисъла на чл. 189 „б”, ал. 2, т. 3 от ЗКПО и загубва правото си на преотстъпване на данъка, независимо че дейността ще продължи през ООД-то и данъкът ще бъде инвестиран от ООД или се приема, че дейността продължава, но през друга правна форма?
Предвид конкретната фактическа ситуация, изразявам следното становище по прилагането на чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ и чл. 189 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО):
На основание чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2010 г., данъкът върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се преотстъпва в размер до 60 на сто на лица, регистрирани като земеделски производители, за годишната данъчна основа от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция при условията за преотстъпване на корпоративен данък по чл. 189б от ЗКПО. Цитираната разпоредба може да бъде приложена единствено за посочения вид данък и само за упоменатите в нея лица – еднолични търговци, регистрирани като земеделски производители. В тази връзка се препраща към условията на чл. 189б от ЗКПО, т.е. преотстъпването е възможно, когато са изпълнени едновременно следните условия:
– преотстъпеният данък се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на дейността на едноличния търговец по производство на непреработена растителна и животинска продукция, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването;
– активите, в които се инвестира преотстъпеният данък са придобити при пазарни условия, съответстващи на такива при несвързани лица;
– дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция трябва да продължи да се осъществява за период от поне три години след годината на преотстъпване; това обстоятелство се декларира всяка година до изтичане на тригодишния срок с годишните данъчни декларации;
– преотстъпеният данък не трябва да превишава 50 на сто от стойността на активите в които се инвестира;
– активите в които се инвестира преотстъпения данък не заместват съществуващи активи;
– за активите, в които се инвестира преотстъпения данък, земеделският производител не е получател (бенефициент) по някоя от следните помощи: помощ по смисъла на чл. 107, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз; минимална помощ по смисъла на Регламент (ЕО) № 1535/2007 на Комисията от 20 декември 2007 г. за прилагане на членове 87 и 88 от Договора за създаване на Европейската общност към помощите de minimis в сектора на производството на селскостопански продукти (OB, L 337/35 от 21 декември 2007 г.); финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони; всяка друга публична финансова помощ от националния бюджет и/или от бюджета на Европейския съюз.
Видно от цитираните разпоредби, едно от условията, при наличието на които е възможно прилагането на чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ, е данъчно задълженото лице (едноличният търговец, регистриран като земеделски производител) да продължи осъществяването на дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция за период от поне три години след годината на преотстъпване. В конкретния случай, според описаните от Вас факти, едноличният търговец, регистриран като земеделски производител няма да отговаря на посоченото условие, тъй като дейността ще се извършва от друго данъчно задължено лице – търговско дружество, което е придобило предприятието на ЕТ.
Освен това, преотстъпеният данък няма да се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на дейността на едноличния търговец, а в такива, които ще се използват за целите на дейността, извършвана от ООД-то което го е придобило.
Ползването на данъчните облекчения, каквото безспорно е и регламентираното в чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ преотстъпване на данъка върху годишната данъчна основа, е обвързано с наличието на конкретни изисквания, касаещи данъчно задълженото лице. Разпоредбата на чл. 189б от ЗКПО не допуска преотстъпеният данък да се инвестира в активи, необходими за извършването на дейността на друго данъчно задължено лице, без оглед на това, че последното има качествата на правоприемник във връзка с чл. 15 от ТЗ.
В допълнение към гореизложеното е необходимо да се има предвид и разпоредбата на чл. 172, ал. 1 от ЗКПО, съгласно която правото на преотстъпване по реда на глава двадесет и втора от същия закон (в която глава е ситуиран и чл. 189б) се преустановява при прехвърляне на предприятие по чл. 15 от ТЗ.
Предвид изложените аргументи, считам, че едноличният търговец в конкретния случай не отговаря на условията по чл. 189б от ЗКПО и не следва да прилага разпоредбата на чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ за 2010 г.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар