ЗМДТ, чл.29, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.13, aл. 2,ЗМДТ, чл.38, aл. 1, т. 8

2_907/12.06.2012 г.
ЗДДФЛ – чл.13, ал.2
ЗМДТ – чл.29, ал.1
– чл.38, ал.1, т.8
В изложената в писмото Ви фактическа обстановка описвате, че Ви сте наследник на ……………………- негов племенник и сте получил от него наследство. Прилагате копия на документи от Службата по наследствата на кантона …………, от които е видно, че полученото от Вас наследство е обложено в Швейцария.
Въпросите които поставяте са:
?Дължите ли данък върху полученото наследство в България?
?Ако не дължите данък следва ли да се подаде декларация в НАП и съответната община?
С оглед изложеното в запитването, при сега действащата нормативна база, изразявам следното принципно становище:
Обект на облагане по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ са доходите на местните и чуждестранните физически лица.
Съгласно чл.13, ал.2 от ЗДДФЛ не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт.
Следователно полученото имущество по наследство не подлежи на облагане и деклариране по този закон.
Сред обектите на облагане по Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ с данък върху наследствата са наследените имущества.
Разпоредбата на чл.29, ал.1 от ЗМДТ обявява за облагаеми с данък върху наследствата наследените по закон или завещание имущества в страната или в чужбина на наследодатели – български граждани, както и имуществата в страната на чуждите граждани.
Наследственото имущество включва притежаваните от наследодателя движими и недвижими вещи и права върху такива вещи, както и другите му имуществени права, вземания и задължения към момента на откриване на наследството, освен ако със закон е предвидено друго /чл.30, ал.1 от ЗМДТ/.
На основание чл.31, ал.1 от ЗМДТ данъкът върху наследството се заплаща от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците. Данък върху наследството не се заплаща от преживелия съпруг и от наследниците по права линия без ограничения /чл.31, ал.2 от ЗМДТ/.
При откриване на наследство данъчно задължените лица по чл.31 от ЗМДТ или техните законни представители са длъжни в срок от 6 месеца да подадат декларация в общината по последното местожителство на наследодателя, а ако последният е имал местожителство в чужбина – по местонахождението на по-голямата част от имуществото му в страната. За наследник или заветник, който не е съпруг, низходящ, родител, брат или сестра, 6-месечният срок от подаване на декларацията тече от узнаването, че наследството е открито /чл.32, ал.2 от ЗМДТ/. Подадената в срок декларация от един наследник ползва и другите наследници. Данъчно задължените лица посочват в декларацията полученото наследствено имущество по вид, местонахождение и оценка. Наследствени имущества, за които данъчно задължените лица са узнали след изтичане на сроковете по предходните алинеи, се декларират в едномесечен срок от узнаването. В тези случаи дължимият данък се преизчислява.
В чл.38 от ЗМДТ изчерпателно са посочени хипотезите на освобождаване от данък върху наследствата. Съгласно алинея 1 точка 8 на тази разпоредба, освобождават се от данък имуществата в чужбина на български граждани, за които е платен данък върху наследството в съответната държава.
Освободените от данък имущества се посочват в декларацията по чл. 32, ал. 1 от ЗМДТ, като в таблица 9 от декларацията се вписват имуществата в чужбина, за които е платен данък върху наследствата. Към декларацията се прилага задължително документ, удостоверяващ, че за конкретното имущество е платен данък върху наследството в чуждата държава.
Доколкото в запитването си не посочвате дали наследодателят Ви е български гражданин или не, по отношение на облагането с данък върху наследството за Вас биха могли да възникнат следните два варианта:
1.Ако наследодателят ви е бил чужд гражданин, полученото от Вас имущество в чужбина е извън регулативния обхват на облагане по ЗМДТ;
2.Ако наследодателят Ви е бил български гражданин, полученото от Вас имущество, в качеството Ви на негов племенник и наследник подлежи на деклариране в 6-месечният срок от узнаването, че наследството е открито, с данъчна декларация по чл.32 от ЗМДТ.
Декларацията се подава в общината по последното местожителство на наследодателя, а ако последният е имал местожителство в чужбина – по местонахождение на по-голямата част от имуществото му в страната. В таблица 9 от декларацията е необходимо да впишете имуществата, за които е платен данък в Швейцария, като приложите и съответните документи.

Оценете статията

Вашият коментар