ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 1,КСО, чл.4, aл. 1, т. 8,КСО, чл.5, aл. 4,КСО, чл.6, aл. 2,КСО, чл.6, aл. 3,ЗКПО, чл.92, aл. 1

2_1424/03.12.2014
КСО – чл.4, ал.1, т.8;
чл.5, ал.4;
чл. 6, ал.2 и ал. 3;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 1;
ЗКПО – чл.92, ал.1 ;
Фактическа обстановка: Сдружение „ХХХХ – 1900” е регистрирано като сдружение с нестопанска цел за изграждане на паметник на загиналите и участниците в бунта против натуралния десятък от 1 юни 1900 г. Избрания председател на сдружението и счетоводителя ще работят безвъзмездно, без заплащане за положения труд. Така ще полагат труд ивсички членове на сдружението.
Поставяте следните въпроси:
1. Следва ли да подавате декларация за започване на дейността?
2. Необходимо ли е да подавате месечни декларации в НАП – обр.1 и обр.6?
3. Следва ли да подавате годишна декларация по чл.92 от ЗКПО?
Не посочвате дали членовете на сдружението ще заплащат членски внос, как ще се набират средства за постигане на целта, за която е регистрирано сдружението (чрез дарения или по др. начин).
С оглед изложената от Вас непълна фактическа обстановка, предоставената на Националната агенция за приходите (НАП) компетентност и действащата нормативна уредба в областта на данъчното и осигурително законодателство, изразявам следното принципно становище:
Председателя и членовете на Управителния съвет на сдруженията с нестопанска цел в частна полза заемат своите длъжности въз основа на избор, съгл. разпоредбите на чл.30, ал.1 и ал.2 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
Кръгът на лицата, които подлежат на осигуряване е определен в чл.4 и чл.4а от Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Съгласно разпоредбите на чл.4, ал.1, т.8 от КСО, задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица са лицата, упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности.
Основополагащо за възникване на осигуряването е упражняването на трудова дейност.
Осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл.4 или чл.4а, ал.1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й (чл.10, ал.1 от КСО).
В този смисъл за да възникне основание за осигуряване на председателя и членовете на Управителния съвет на сдружение с нестопанска цел следва да са изпълнени кумулативно идвете условия на разпоредбите:
1. лицето да упражнява трудова дейност на изборна длъжност – в конкретния случай като председател на сдружение с нестопанска цел и/или като член на Управителния съвет на сдружението и
2. лицето да получава възнаграждение за дейността си от съответното сдружение.
При изпълнени и двете условия, осигуряването се провежда от осигурителя – юридическото лице, което е задължено да внася дължимите осигурителни вноски за сметка на осигурителя и за сметка на осигуреното лице. Осигурителните вноски се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната икономическа дейност и квалификационна група професии и не повече от максималния размер на осигурителния доход (чл. 6, ал.2 и ал. 3 от КСО).
Здравното осигуряване на председателя и членовете на Управителния съвет на сдружението следва да се провежда по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1. от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Осигурителните вноски се внасят, върху дохода, върху който се правят и вноските за Държавното обществено осигуряване.
Съгласно чл.5, ал.4 от КСО, осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в НАП данни за:
1. осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване;
2. декларация за сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, “Учителския пенсионен фонд“, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данък по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Съгласно Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, данните за тези лица се подават с Декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице” като в т. 12 „Вид осигурен” се попълва код 82 – за лица по чл.4, ал.1, т.8 от КСО – лица, упражняващи трудова дейност на изборни длъжности.
Съгласно чл.3, ал.1, т.1 от Наредба № Н-8/29.12.2005 г., декларация образец № 1 се подава в съответната компетентна ТД на НАП:
1. от работодатели, осигурители и техните клонове и поделения – за всеки календарен месец:
а) до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните, включително и при полагащо се обезщетение на трудоустроено лице, на което не е предоставена подходяща работа; при начислено или изплатено възнаграждение за същия месец след този срок – до края на месеца, в който е начислено или изплатено възнаграждението;
б) до 25-о число на месеца, следващ месеца на начисляването или изплащането на допълнителни доходи от трудова дейност, начислени или изплатени след 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът; в сроковете за внасяне на осигурителните вноски по чл. 7, ал. 12, т. 1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване за лицата, на които за осигурителен стаж се зачита времето по чл. 9, ал. 3, т. 1, 2 и 5 от Кодекса за социално осигуряване.
Декларация образец № 6 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите:
1. от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения за дължимите осигурителни вноски и вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ – едновременно с подаване на декларация образец № 1 (чл.3, ал.3 от Наредба № Н-8/29.12.2005 г.).
С оглед гореизложеното задължение за осигуряване на председателя на сдружението и/или членовете на Управителния съвет на сдружението ще възникне от момента на упражняване на трудова дейност при договорено/определено възнаграждение.
Като осигурено лице за него не възниква задължение за подаване надекларация за започване на дейност, която се подава от друга категория лица – самоосигуряващите се.
Според разпоредбите на чл.92, ал.1 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), данъчно задължените лица, които се облагат с корпоративен данък, подават годишна данъчна декларация по образец за данъчния финансов резултат и дължимия годишен корпоративен данък.
Местните юридически лица, които не са търговци (сдруженията с нестопанска цел), подават ГДД по чл.92 от ЗКПО, само в случаите, когато осъществяват сделки по чл. 1 от Тъговския закон и/или отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество и/или са данъчно задължени за данък върху разходите по чл. 204, ал. 2 от ЗКПО.
Годишната данъчна декларация се подава в срок до 31 март на следващата година в ТД на НАП по регистрация на данъчно задълженото лице (чл.92, ал.2 от ЗКПО).
С годишната данъчна декларация се подава и годишният отчет за дейността.
Годишен отчет за дейността не подават данъчно задължените лица, които едновременно са изпълнили следните условия:
1. не са извършвали дейност през годината;
2. не са отчели приходи или разходи за годината съгласно счетоводното законодателство.
От гледна точка на данъчното законодателство, приходите от членски внос и от дарения се третират като приходи от нестопанска дейност и като такива не подлежат на данъчно облагане.

Оценете статията

Вашият коментар