ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 2,ЗЗО, чл.40, aл. 3, т. 2

2_580/25.04.2013 г.
ЗЗО-чл.40, ал.1, т.2
чл.40, ал.3, т.2
Според изложеното, регистриран земеделски производител е едновременно и студент, редовна форма на обучение. Поставен е въпроса: следвали да се заплащат здравноосигурителни вноски, като земеделски производител и в какъв размер ?
При така изложената фактическа обстановка и действащата нормативна база, свързана с осигурителното законодателство, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ лицата, които упражняват трудова дейност като регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт (фонд “Пенсии“). По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство. Тези лица са самоосигуряващи се по смисъла на чл. 5, ал. 2 от КСО. Осигурителните вноски са за тяхна сметка и се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО). За 2013 г. минималния месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители е 240 лв. а максималния месечен размере 2200 лв. Размерът на вноските за фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване за 2013 г. за лицата, родени след 31 декември 1959 г. е 12,8 на сто, а за фонд „Общо заболяване и майчинство” – 3.5 на сто .Осигурителните вноски се внасят лично или чрез осигурителни касидо 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се дължат. Редът за осигуряване на самоосигуряващите се лица е определен с Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица /НООСЛБГРЧМЛ/.
Задължението за осигуряване на лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО, включително, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване /чл. 1, ал. 1 от НООСЛБГРЧМЛ/. Започването, прекъсването, възобновяването и прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установява с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, подадена до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството /чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ /.
Лицата, родени след 31 декември 1959г. задължително се осигуряват и за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд, ако са осигурени при условията и по реда на част първа от КСО /чл.127, ал.1 от КСО/. Размерът на осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд е5 на сто;
Здравното осигуряване на самоосигуряващите се лица, включително регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, се провежда по реда на чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ – върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица и за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, и окончателно върху доходите от дейността и доходите по т. 3, през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност; вноските се внасят за сметка на самоосигуряващите се лица до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, а окончателната осигурителна вноска най-късно в срока за подаване на данъчната декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
За 2013 г. здравноосигурителната вноска е в размер на 8 на сто и се дължи върху месечен доход не по малко от минималния месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители -240 лв.
По отношение здравното осигуряване на студентите в чл.40, ал.3, т.2 от ЗЗО е определено, че студентите – редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст, и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка се осигуряват здравно за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по реда на чл.40, ал.1 от ЗЗО. В тазиразпоредбата се съдържат условията, които следва да са изпълнени за да се осигуряват лицата за сметка на републиканският бюджет :
-да са студенти – редовно обучение във висши училища;
-да не са навършили 26-годишна възраст;
-да не са осигурени на друго основание, по реда на чл.40, ал.1 от ЗЗО.
На основание гореизложеното, когато студентите, подлежат на осигуряване и като самоосигуряващи се лица по чл.40, ал.1 от ЗЗО, включително каторегистрирани земеделски производители, здравното им осигуряване не може да се проведе по чл.40, ал.3, т.2 от ЗЗО за сметка на републиканският бюджет, а се прилага общия ред за внасяне на вноски за държавното обществено осигуряване и здравното осигуряване, регламентиран в чл.4, ал.3, т.4 от КСО и чл.40, ал.1, т.2 от ЗЗО.

Оценете статията

Вашият коментар