Определение №197 от 2.6.2014 по ч.пр. дело №1984/1984 на 2-ро гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 197

София.02.06.2014 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Второ
гражданско отделение, в закрито съдебно заседание в състав:

Председател : ПЛАМЕН СТОЕВ
Членове : ЗЛАТКА РУСЕВА
ЗДРАВКА ПЪРВАНОВА
при секретар
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Първанова
ч. гр. дело №1984/2014г.

Производството е по чл.274,ал.2 ГПК и е образувано по частна жалба на М. В. С., [населено място], срещу определение № 1285 от 19.12.2013г. по гр.д. №901/2013г. на Хасковския окръжен съд, с което е оставена без разглеждане частната и жалба срещу определение №307/07.11.2013г. по гр.д.№540/2013г. на Районен съд – Свиленград. Жалбоподателката счита определението за незаконосъобразно.
Ответниците по частната жалба не изразяват становище.
Частната жалба е подадена в срока по чл.275, ал.1 ГПК и е процесуално допустима. Разгледана по същество, тя е неоснователна, поради следното :
За да постанови определението си въззивният съд е приел, че обжалването е недопустимо, тъй като определението на първоинстанционния съд, с което се одобрява съдебна спогодба е необжалваемо.Съдебната спогодба съобразно чл.234,ал.3 ГПК има значението на влязло в сила съдебно решение и не подлежи на обжалване. Искането на жалбоподателката за конституиране на неучаствал съделител в приключилата със спогодба делба, не може да се разгледа в това производство. Налице е възможност в отделно производство да се иска прогласяване на нищожност на делбата поради неучастие на съсобственик.
Обжалваното определение е законосъобразно. Правилно е прието, че атакуваното определение не е от категорията, подлежащи на обжалване с частна жалба – нито прегражда по-нататъшното развитие на делото, нито пък е от изрично изброените в закона. Съобразно разпоредбата на чл.274, ал.1 ГПК на обжалване подлежат определенията, с които се прегражда по – нататъшното развитие на делото и за които изрично е посочено в закона. Извън посочените хипотези е определението за одобряване на съдебната спогодба. В разясненията по т.5 ТР№1/2001г. на ОСГК, ВКС се сочи, че обжалваемостта на определението за прекратяване на производството поради съдебна спогодба се налага в случаите на прекратяване на производството въпреки липса на фактически състав на спогодбата и необходимостта да се запази висящността по неразрешения спор. В случая обаче жалбата е насочена срещу самата одобрена от съда спогодба с твърдение, че не е участвал съсобственик. Този въпрос не може да се преразглежда от първоинстанционния или въззивния съд по приключилото дело, а може да се повдига в отделен исков процес.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на Второ г.о.

О П Р Е Д Е Л И :

ПОТВЪРЖДАВА определение № 1285 от 19.12.2013г. по гр.д. №901/2013г. на Хасковския окръжен съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Оценете статията

Вашият коментар