1
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 132
гр. София, 15.03. 2012 г.
Върховен касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на осми март две хиляди и дванадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: КОСТАДИНКА АРСОВА
ЧЛЕНОВЕ: ВАСИЛКА ИЛИЕВА
ДАНИЕЛА СТОЯНОВА
като изслуша докладваното от съдия Илиева
ч.гр.д. № 440 по описа за 2011 г.,
за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 274 ГПК.
Образувано е по две „касационни” жалби, изходящи от адв. О. П., в качеството й на служебен защитник на ответницата П. С. И., и от адв. Г. С., в качеството му на служебен защитник на ответника С. С. И., срещу решение от 13.05.2011 г., по гр.д. № 12633/2010 г., по описа на СГС, гражданско отделение, IV-а състав, с което е потвърдено решението от 03.06.2009 г. по гр.д. № 22311/2009 г. на СРС, 77 с-в, в частта му за разноските, с което не са присъдени на служебните защитници дължимия за въззивната инстанция хонорар.
При извършената проверка относно допустимостта на образуваното производство, настоящият съдебен състав на ВКС, Първо гражданско отделение, намира следното:
Въззивният съд е приел в мотивите на решението си, че разноски на особените представители на страните не се дължат, доколкото производството по делото е делбено във фазата на допускането на съдебната делба, а освен това тези представители са получили определеното им възнаграждение от внесения от ищеца по реда на чл. 47 ал. 6 ГПК депозит, което им се дължи до приключване на делото във фазата по допускане на делбата.
С подадените две т.нар. „касационни жалби” особените представители на ответниците И. по същество искат изменение и допълване на постановеното въззивно решение в частта му относно разноските.
По действащия ГПК единственият ред за защита и промяна на решението в частта за разноските е този уреден от разпоредбата на чл. 248 ГПК. Действащият процесуален закон предвижда два възможни способа за допълване на решението – този на чл. 248, който урежда изменението и допълването на съдебни актове в частта относно дължимите разноски в производството, и този на чл. 250, който урежда отстраняването на непълнотите въобще. Непълен е този съдебен акт, в който липсва произнасяне от страна на съда по целия спорен предмет на делото. Спорният предмет се определя според твърденията и исканията на ищеца в исковата молба и насрещните възражения на ответника. Съпътстващите искания за разноски също са част от предмета на делото и когато съдът не се е произнесъл по тях в диспозитива на акта, с който разрешава спора или с който приключва производството по друг начин, съдебният акт е непълен. Именно за отстраняването на този порок е предвиден специалния процесуален ред на чл. 248 ГПК, който касае изключително и само хипотезите, в които съдът е пропуснал да възложи разноските или ги е възложил неправилно. Правен принцип е, че специалният закон изключва приложението на общия, а доколкото правилото на чл. 250 ГПК обхваща всички случаи на непроизнасяне на цялото искане, това е общото правило. Специалното правило е това по чл. 248 ГПК, тъй като то касае само хипотезата на непроизнасяне по искането за разноски. Следователно когато до съда е отправено искане да допълни акта си с произнасяне по въпроса за разноските, приложимият ред е този по чл. 248 ГПК, а не по чл. 250 ГПК.
С оглед на гореизложеното, настоящият съдебен състав намира, че така подадените от особените представители на ответниците И. „касационни” жалби са по своето същество молби за изменение и допълване на постановеното решение в частта му за разноските, по които следва да бъде проведено производството по чл. 248 ГПК, което да приключи с нарочен акт – определение, което от своя страна, съгласно чл. 248, ал. 3 ГПК, подлежи на обжалване по реда, по който подлежи на обжалване и самото решение.
Поради това производството по настоящото дело следва да бъде прекратено и същото да се върне на СГС за произнасяне по молбите на адв. О. П. от 06.06.2011 г. и адв. Г. С. от 27.06.2011 г., както и за провеждане на производството по чл. 248 ГПК.
Водим от горното, Върховният касационен съд, Първо гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ПРЕКРАТЯВА производството по ч.гр.д. № 440/2011 год. по описа на ВКС, І г.о.
ВРЪЩА делото на СГС, гражданско отделение, IV-а състав, за провеждане производството по чл. 248 ГПК, съгласно мотивите на настоящото определение.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: