Определение №269 от 19.5.2015 по ч.пр. дело №1186/1186 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 269
[населено място] ,19,05,2015 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД,ТЪРГОВСКА КОЛЕГИЯ,второ отделение, в закрито заседание на двадесет и седми април, през две хиляди и петнадесета година, в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ : РОСИЦА БОЖИЛОВА
ИВО Д.
като разгледа докладваното от съдия Божилова ч.т.д. № 1186 / 2015 год. и за да се произнесе съобрази следното :
Производството е по чл.274 ал.2 ГПК.
Образувано е по частна жалба на адв. Д. К. , в качеството му на особен представител на ответника – Д. Х. А. , против определение на Окръжен съд – Силистра, постановено в открито съдебно заседание на 11.02.2015 год. по т.д.№ 7 / 2015 год. , с което е приключено съдебното дирене и даден ход на устните състезания по делото.Жалбоподателят твърди, че като е дал ход на устните състезания, преди изпълнение от въззиваемия на указанието за представяне на доказателство за заплатено на особения представител възнаграждение за въззивна инстанция,съдът е постановил преграждащо за представлявания ответник определение, подлежащо на обжалване на основание чл.274 ал.1 т.1 ГПК.Според жалбоподателя , внасянето на възнаграждението е условие за продължаване на съдопроизводствените действия по делото,в противен случай същите биха били нередовни. Цитира опр. № 656 / 23.11.2010 год. по ч.гр.д.№ 342 / 2010 год. на ІV г.о. на ВКС.
Ответната страна – ЗК [фирма] – не е взела становище по частната жалба .
Върховен касационен съд, първо търговско отделение констатира, че частната жалба е подадена в срока по чл. 275 ал.1 ГПК, от легитимирана да обжалва страна , срещу валиден и допустим, но неподлежащ на обжалване съдебен акт, предвид следното :
Определението на съда, с което се дава ход на устните състезания, не подлежи на самостоятелно обжалване, независимо от това какви и дали са допуснати предходно процесуални нарушения от съда и страните, тъй като не препятства развитието на делото – напротив , предпоставя произнасянето с решение, предвид което не е налице основание за обжалване по чл.274 ал.1 т.1 ГПК, нито обжалваемостта му е изрично предвидена в закона – чл.274 ал.1 т.2 ГПК.Противно на твърдението на жалбоподателя,преграждането по начало следва да има ефект спрямо интереса на представляваната страна, а видно от изложените съображения се свързва с интереса на процесуалния й представител от гарантирано възмездяване за процесуалното представителство във въззивна инстанция. За незаплатени по делото разноски, обаче, е налице процесуалната възможност по чл.77 ГПК, да бъдат събрани допълнително и принудително,което от своя страна прави несъстоятелен отказ на особения представител да осъществява защита само на това основание, респ. последното, само за себе си, не обуславя преграждащ развитието на производството факт по силата на атакувания съдебен акт . Приложеното изложение не следва да бъде коментирано, предвид въззивния характер на настоящото обжалване , а цитираното в частната жалба определение на ІV г.о. на ВКС не подкрепя довода на жалбоподателя,че извършени от особения представител процесуални действия, при незаплатено за същия възнаграждение, са „невалидни„ – непроизвеждащи правни последици, какъвто вероятен смисъл влага в тази им квалификация страната. При това разрешената с цитираното определение хипотеза е различна от настоящата , в която няма постановен отказ на въззивния съд да задължи въззиваемия ищец да предплати възнаграждението за особения представител на въззивника, за въззивното производство инициирано от последния , като понастоящем е налице и заплатено такова.В този смисъл,дори да не биха се споделили съображенията за необжалваемост,поради липса на предпоставки по чл.274 ал.1 т.1 и т.2 ГПК , то частната жалба би била лишена от правен интерес .
Водим от горното,Върховен касационен съд, първо търговско отделение
О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частната жалба на Д. Х. А.,чрез особения му представител – адв.Д.К. против определение от 11.02.2015 год. по т.д.№ 7/2015 год. на Окръжен съд – Силистра.
Определението може да се обжалва с частна жалба в едноседмичен срок от уведомяване на жалбоподателя, против друг състав на Върховен касационен съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ :

Оценете статията

Вашият коментар