Определение №469 от по гр. дело №1860/1860 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
№ 469
 
София, 27.04.2010 година
 
Върховният касационен съд на Република България, четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на  две хиляди и  десета година, в състав:
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ЗЕКОВА
          ЧЛЕНОВЕ: ВЕСКА РАЙЧЕВА
  СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
 
изслуша докладваното от съдията  Н. Зекова
дело №  1860/2009 година.
 
 
Производство за допускане на касационно обжалване по чл. 288 ГПК.
Р. М. , С. К. , двете от гр. В. и Е. С. от гр. Д. са подали касационна жалба срещу решението на Варненския окръжен съд по гр. д. № 1215/2009 год., приложили са изложение на основанията за допускане на касационно обжалване и актове на ВКС.
Ответникът по жалбата, ищец по делото, Д. Н. Х. от гр. В., не е взел становище.
След проверка, касационният съд установи следното:
Варненският окръжен съд, като въззивна инстанция, при повторно разглеждане на делото, след отмяна на първото въззивно решение по реда на чл. 218а ГПК /отм./ е постановил решение от 19. 8. 2009 г., с което е прието за установено, че препис – извлечение № 1573/10. 11. 1966 г. на ДЗС „ Д. К. ” – В. не е автентичен документ, защото подписът положен за „директор” не е изпълнен от лицето, изпълнявало длъжността „директор” към 10. 11. 1966 год.. Въз основа на писмените и гласни доказателства – заключение на „съдебно-почеркова” експертиза, съдът е приел, че документът не е подписан от лицето Б. Л. , директор на ДЗС „Д” при издаване на документа на 10. 11. 1966 год.
Искането на жалбоподателките за допускане на касационно обжалване на въззивното решение е заявено на основание чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, като се изтъква противоречие с практиката на ВКС. Фактическото съдържание на изложението, обаче, сочи на допуснати /според жалбоподателките/ нарушения на процесуалните правила относно допустимостта и преценката на доказателствата, което е довело и до необоснованост на въззивното решение. Тези „пороци” на въззивното решение, ако са налице, могат да бъдат основания за отмяната му по реда на чл. 293, ал. 2 ГПК, при разглеждане на касационната жалба по същество, след вече допусната касация. Нарушенията на процесуалните правила от въззивния съд при изграждане на доказателствените му изводи, не са основание за допускане на касационно обжалване, тъй-като не представляват произнасяне по основен за спора процесуалноправен въпрос.
Върховният касационен съд
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
 
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решението от 19. 8. 2009 г. по гр. д. № 851/2008 г. на Варненския окръжен съд по касационната жалба на Р. М. , Е. С. и С. К.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top