ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 505
София, 24 април 2012 г.
Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в закрито заседание на осемнадесети април две хиляди и дванадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Марио Първанов
Борис Илиев
като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков гр.д. № 1427 по описа за 2011 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:
Производство по чл. 288 ГПК.
Обжалвано е решението на Софийския апелативен съд от 24.01.2011 г. по гр.д. № 630/2010, с което е отменено решението на Софийския градски съд от 05.05.2010 г. по гр.д. № 3847/2008, като са уважени предявените искове за обезщетение на неимуществени вреди от предявяването на неоснователно и продължило над разумния срок обвинение по чл. 2, ал. 2 ЗОДОВ.
Недоволни от решението са страните по делото.
Касаторът-ищец П. М. Ц., представляван от адв. Ст. А. от САК обжалва решението в отхвърлителната част, като счита, че въззивният съд се е произнесъл по материалноправния въпрос за значението на продължителността на упражнената процесуална принуда над установените законови срокове за определянето на размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди според законовия критерий за справедливост, който (въпрос) се разрешава противоречиво от съдилищата и има значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.
Касаторът-ответник Софийски районен съд, представляван от юрк. Е. М. обжалва решението в частта, в която предявеният иск е уважен по отношение на него, като счита, че въззивният съд се е произнесъл по правния въпрос за процесуалната легитимация на съда да представлява държавата по искове за обезщетение за вреди от неоснователно и продължило над разумния срок обвинение по чл. 2 ЗОДОВ, който се разрешава противоречиво от съдилищата.
Прокуратурата на Република България протестира решението в уважителната част, като счита, че въззивният съд се е произнесъл по материалноправния въпрос за значението на вида и характера на упражнената процесуална принуда за определянето на размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди според законовия критерий за справедливост, който (въпрос) се разрешава противоречиво от съдилищата.
Ответникът СДВР взема становище за неоснователност на жалбата на касатора-ищец.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, като констатира, че паричната оценка на предмета на делото пред въззивната инстанция не е под 5.000 лева, намира, че решението подлежи на касационно обжалване. Касационната жалба е подадена в срок, редовна е и е допустима.
За да постанови обжалваното решение, въззивният съд е приел, че на 21.09.2007 г. ищецът е задържан за 24 часа и на следващия ден – обвинен в грабеж с мярка за неотклонение задържане под стража. Мярката за неотклонение е изменена в подписка на 28.12.2007 г., а на 15.05.2008 г. наказателното производство е прекратено. Ищецът е имал зависимост от хероин, завърнал се е в България след продължително лечение в Испания с намерението да започне нов живот. П. му за реинтеграция и реализация в обществото са били осуетени от неоснователното обвинение в тежко умишлено престъпление. По време на задържането му ищецът е понесъл тежко условията в следствения арест, наложило се е майка му да му носи храна предвид заболяването му от „хепатит С” и свързаното с това високо съдържание на ензими в черния дроб, отслабнал е въпреки положените грижи от майката, а след изменяването на мярката за неотклонение многократно е призоваван чрез демонстративното спиране на полицейски автомобили пред блока, блъскане по вратата на жилището и подпъхване на призовки. След прекратяване на наказателното производство ищецът и майка му се преместват да живеят в Испания.
Касационното обжалване следва да бъде допуснато, тъй като повдигнатият процесуалноправен въпрос обуславя решението по делото и се разрешава противоречиво от съдилищата.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение
ОПРЕДЕЛИ:
ДОПУСКА касационното обжалване на решението на Софийския апелативен съд от 24.01.2011 г. по гр.д. № 630/2010.
Указва на касатора П. М. Ц. и му предоставя възможност в едноседмичен срок да представи квитанция за внесена по сметка на Върховния касационен съд такса за разглеждане на касационната жалба в размер на 5,00 лева. К.-ответници са освободени от такса.
Делото да се докладва за насрочване след представянето на квитанция за внесена такса или изтичането на срока за това.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.