Определение №56 от 17.5.2018 по гр. дело №57/57 на Петчленен състав отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 56 от 17.05.2018 г.
Върховен касационен съд и Върховен административен съд на Република България, в закритото заседание на четиринадесети май две хиляди и осемнадесета година в състав:
Председател: Светла Димитрова
Членове: Георги Георгиев
Геника Михайлова
Даниела Стоянова
Росен Василев
разгледа докладваното от съдия Михайлова гр. д. № 57А по описа за 2018 г.
Производството е по чл. 135, ал. 4 ГПК.
Пред Административен съд – Варна е образувано адм.д. № 634/ 2018 г. по искова молба от М. Д. И. срещу О. д. на М. – [населено място] за присъждане на обезщетение за сумата 100.00 лв. – обезщетение за неимуществени вреди по причина на незаконосъобразни действия на полицейските органи по повод заповед за задържане за 24 часа, издадена на основание чл. 72, ал. 1 ЗМВР и извършен личен обиск.
С определение № 883/ 12.03.2018 г. производството по адм. д. № 634/ 2018 г. на Административен съд – Варна е прекратено. Съображенията са, че твърденията на ищеца попадат в деликтния състав, предвиден в чл. 2, ал. 1, т. 1 ЗОДОВ, а гражданското дело е в компетентност на Варненски районен съд, който следва да го разгледа по реда на ГПК.
С определение № 2123/ 11.04.2018 г. г. по гр.д. № 3773/ 2018 г. Варненският районен съд намира, че обезщетението се претендира като следствие единствено от незаконосъобразни действия на полицейските служители по повод заповедта за задържане и извършения личен обиск на ищеца М. Д. И.. Квалифицирал е иска по чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ и е добавил, че предвиденото в чл. 1, ал. 2 ЗОДОВ поставя гражданското дело в компетентност на Административен съд – Варна, който е длъжен да го разгледа по реда на АПК. Това са мотивите, при които Варненски районен съд повдига спора за подсъдност.
Настоящият петчленен състав намира, че компетентен да се произнесе по иска е Административен съд – Варна. Съображенията са следните:
Когато обезщетението за неимуществени вреди от българската държава се претендира като следствие от незаконосъобразни действия на полицейски служители по заповед за задържане, издадена на основание чл. 72, ал. 1 ЗМВР и извършен личен обиск, искът е с правна квалификация в чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ. Разглеждането му е в компетентност на съответния административен съд, а се прилага редът на АПК. Искът следва да бъде квалифициран по чл. 2, ал. 1, т. 1, респ. т. 3 ЗОДОВ, а се разглежда пред гражданския съд и по реда на ГПК, когато в исковата молба се твърди, че неимуществените вреди имат за причина незаконна мярка за неотклонение „задържане под стража“ или незаконно обвинение в престъпление, последвали издадената заповед по чл. 72, ал. 1 ЗМВР и действията на полицейските служители по задържането на лицето. Само тогава обезщетението за неимуществени вреди обхваща и вредите от незаконните действия на полицейските органи, а се определя по справедливост от гражданския съд по реда на ГПК. Това е така, защото отговорността на държавата по деликтните искове в ЗОДОВ се определя съобразно всички обстоятелства, които обуславят вредите. Отговорността е обективна, а законодателят е предвидил в специалния закон държавата да се представлява от онези държавни органи, чиито актове, действия или бездействия са причина за вредите (чл. 7 ЗОДОВ). Дори само един държавен орган да представлява държавата, това не би могло да наруши принципа на пълно обезщетение на всички имуществени и неимуществени вреди, пряка последица от увреждането. Предопределящи квалификацията на деликтния иск по ЗОДОВ, компетентния съд, надлежния ред за неговото разглеждане, а и надлежния ответник, процесуален субституент на държавата като длъжник по спорното вземане, са онези обстоятелства, които решават въпроса в системата на изпълнителната или в системата на съдебната власт е държавният орган, чиито незаконни актове, действия или бездействия са пряката (основната) причина за вредите.
Доколкото обезщетението за неимуществени вреди се претендира само от незаконните действия на полицейските органи, случаят попада в деликтния състав на чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ. Гражданското дело е в компетентност на Административен съд – Варна, който е длъжен да го разгледа по реда на АПК.
При тези мотиви, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
КОМПЕНТЕН да се произнесе по иска на М. Д. И. срещу О. д. на М. на в.р. с правна квалификация чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ за сумата 100. 00 лв. – обезщетение за неимуществени вреди по причина на незаконосъобразните действия на полицейските органи по повод заповед за задържане за 24 часа и личен обиск в 23.30 ч. на 30.11.2017 г. в местността „С.“ по пътя за [населено място] – е Административен съд – Варна.
ДЕЛОТО ДА СЕ ИЗПРАТИ на Административен съд – Варна.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.

3. 4.

Scroll to Top