Определение №57 от 7.6.2010 по ч.пр. дело №685/685 на 1-во нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

 
                             
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
N 57
 
София,07.06.2010 година
 
  Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, второ отделение в  закрито заседание на трети юни две хиляди и десета година в състав:
 
                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:   МАРИО БОБАТИНОВ
                                        ЧЛЕНОВЕ:   ВАНЯ АЛЕКСИЕВА
                                                                 МАРИЯ СЛАВЧЕВА 
 
при секретаря 
в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от  съдията М.Славчева 
т.дело N 974/2009 година
 
Производство по реда на чл.250 ГПК.
Образувано е по молба на М. М. И. като законен представител на малолетната си дъщеря М. П. И. за допълване на Определение № 224 от 27.04.2010 г. по т.д. № 974/2009 г. по описа на Върховния касационен съд, Търговска колегия, Второ отделение.
Ответната по молбата страна ЗА. “Д” чрез процесуалния си представител адв. Я възразява срещу допустимостта й, като изразява и становище за нейната неоснователност.
След преценка на данните по делото Върховният касационен съд, състав на Второ търговско отделение намира, че молбата по чл.250 ГПК е подадена в срок, но е процесуално недопустима по следните съображения:
Производството по т.д. № 974/2009 г. е образувано по касационна жалба на молителката срещу решение № 895 от 08.07.2009 г. по гр.д. № 1081/2009 г. на Софийски апелативен съд.
В касационната жалба настоящата молителка е обосновала допустимостта на касационното обжалване с наличието на основанието по чл.280, ал.1, т.2 ГПК поради произнасянето от въззивния съд по съществени материалноправни въпроси в противоречие с трайно установената съдебна практика, вкл. и тази на ВКС по приложението на чл.301 ТЗ, чл.20 и чл.42 ЗЗД.
С определението, чието допълване се иска настоящия състав е отказал да допусне касационно обжалване на въззивното решение по съображения, че по отношение на повдигнатите с касационната жалба материалноправни въпроси не е налице основното изискване на чл.280, ал.1 ГПК, а именно да са съществени за конкретния спор, обстоятелство, което изключва задължението за обсъждане на разрешените според касаторката в отклонение от посочената практика повдигнати от нея материалноправни въпроси като допълнителна предпоставка за допускане на касационното обжалване.
С молбата, постъпила на 11.05.2010 г. за допълване определението на ВКС се поддържа, че същото не съдържа произнасяне по всички поставени въпроси, както и че не са обсъдени приложените съдебни решения, на които противоречи въззивното решение.
В разглеждания случай съставът на ВКС е изразил пълно формираната си воля за недопустимост на касационно обжалване на въззивното решение. Съдържащото се в молбата искане сочи, че с нея се цели преразглеждане на делото и постановяване на нов съдебен акт, с обратен резултат, което е недопустимо.
Непълно е съдебното решение, с което съдът се е произнесъл по част, а не по целия спорен предмет. Според правата доктрина и съдебната практика необсъждането на всички доводи и немотивирането на съдебния акт не обосновава непълнота на решението, а е обстоятелство, което съставлява основание за отмяната му по реда на обжалването. В ГПК обаче не се съдържат правила за осъществяване на редовен иинстанционен контрол върху определението по чл.288 ГПК, то е окончателно и не подлежи на обжалване.
Формулирането в молбата искане съдът да се произнесе по повторно въведените с нея материалноправни въпроси, по отношение на които с постановеното от настоящата инстанция определение е прието, че не осъществяват основната предпоставка по чл.280, ал.1 ГПК, а именно да са обусловили решаващите крайни изводи на въззивния съд по конкретния спор дава основание да се приеме, че чрез производството по чл.250 ГПК молителката не цели допълване, а постановяване на нов съдебен акт с обратен резултат, което е недопустимо поради съдържащата се в чл.246 ГПК забрана съдът сам да отмени или измени съдебния си акт.
По изложените съображения молбата за допълване следва да се остави без разглеждане. Определението, чието допълване се иска е окончателно и не подлежи на обжалване, следователно не подлежи на обжалване и настоящето определение.
Водим от горното Върховният касационен съд, Търговска колегия, Второ отделение
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на М. М. И. , подадена в качеството й на законен представител на малолетната си дъщеря М. П. И. за допълване на Определение № 224 от 27.04.2010 г. по т.д. № 974/2009 г. по описа на Върховния касационен съд, Търговска колегия, Второ отделение.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:
 
 
 

Оценете статията

Вашият коментар