Определение №768 от 5.10.2011 по ч.пр. дело №843/843 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

3

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 768
С., 05.10.2011 година
Върховният касационен съд на Република България, второ търговско отделение, в закрито заседание на двадесет и седми септември две хиляди и единадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИО БОБАТИНОВ
ЧЛЕНОВЕ: ВАНЯ АЛЕКСИЕВА
МАРИЯ СЛАВЧЕВА

при участието на секретаря
в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Мария Славчева
ч.т.дело № 843/2010 година

Производството е по чл. 274, ал. 2, пр. 2 ГПК.
Образувано е по частна жалба на [фирма] със седалище [населено място] срещу Определение № 450 от 11.06.2010 г. по ч.гр.д.№ 391/2010 г. на тричленен състав на Първо търговско отделение на ВКС, с което е оставена без разглеждане като процесуално недопустима частната му жалба против определение № 559 от 30.03.2010 г. по ч.гр.д.№ 355/2010 г. на Софийски апелативен съд. С последното въззивният съд отменил определение от 18.01.2010 г. по гр.д.№ 7 721/2009 г. на СГС и като се произнесъл по съществото на молбата на [фирма], [населено място] по чл.402, ал.2 ГПК постановил друго, с което отменил допуснатото по същото дело обезпечение на бъдещия иск на настоящия жалбоподател срещу [фирма], [населено място] чрез налагане на обезпечителна мярка “спиране на добива на подземни богатства от кариера “Крайни могили”, [населено място], [община].
В частната жалба се излагат оплаквания за неправилност на обжалваното определение и се иска отмяната му.
Ответникът [фирма] оспорва частната жалба по съображения, изложени в писмения му отговор.
Върховният касационен съд, състав на Второ търговско отделение, след преценка на данните по делото и релевираните доводи, приема следното:
Частната жалба е процесуално допустима – подадена е от надлежна страна в преклузивния срок по чл. 275, ал. 1 от ГПК срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.
Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.
За да остави без разглеждане подадената от [фирма] частна касационна жалба, тричленният състав на Първо търговско отделение на ВКС е приел, че жалбата е недопустима, тъй като обжалваният с нея съдебен акт не е от категорията съдебни актове, за които законодателят е предвидил факултативен касационен контрол с разпоредбите на чл. 274, ал. 3, т. 1 и т. 2 ГПК. Изложени са съображения, че определението, с което съдът се произнася относно наличието или липсата на основание по чл. 402 от ГПК за отмяна на допуснато обезпечение, има несамостоятелен привременен характер, и като такова не прегражда развитието на делото и не дава разрешение по същество на друго самостоятелно производство. Като се позовал и на дадените с т.6 от ТР № 1 от 17.07.2001 г. на ОСГК на ВКС, тричленният състав е направил извод, че с постановяване на въззивното определение е изчерпан инстанционният ред за разглеждане на молбата по чл. 402 от ГПК за отмяна на обезпечение, с оглед на което е отрекъл допустимостта на сезиращата го частната касационна жалба.
Определението е правилно.
Обжалваният пред тричленния състав на ВКС съдебен акт не е от категорията съдебни актове, за които е предвидена обжалваемост с частна касационна жалба. Частното касационно обжалване е регламентирано с разпоредбата на чл. 274, ал. 3 от ГПК, която въвежда изрична лимитативност при изброяване на определенията, подлежащи на касационен контрол. Определенията, с които съдът се произнася по искане за допускане на обезпечение по реда на чл. 389 и чл.390 ГПК, респ. за отмяната им по чл.402 ГПК не попадат в кръга на визираните в т. т. 1 и 2 на текста, тъй като с него не се прегражда развитието на исковия процес, не се дава разрешение по същество на друго производство, нито се прегражда развитието му. Създадената с действащия ГПК процесуална уредба на обезпечителното производство е аналогична на тази по отменения ГПК, от което следва, че дадените с т.6 на ТР на ОСГК №1 /2001 год. задължителни за съдилищата указания не са загубили своето значение.
Произнасянето на тричленния състав е в съответствие и със задължителната съдебна практика – Тълкувателно решение № 1 от 21.07.2010 г. на ОСГТК на ВКС, изцяло приложима и в настоящото производство, предвид образуването на делото преди влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на ГПК (Д.в. бр. 100 от 21.12.2010 г.), с който е изменена разпоредбата на чл. 396, ал. 2 ГПК.
Водим от горното Върховният касационен съд, Търговска колегия, Второ отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ В СИЛА Определение № 450 от 11.06.2010 г. по ч.гр.д.№ 391/2010 г. на тричленен състав на Първо търговско отделение на ВКС.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Оценете статията

Вашият коментар