Определение №992 от по гр. дело №608/608 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 992
 
София,31.07.2009 година
 
 
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, ЧЕТВЪРТО ГРАЖДАНСКО  ОТДЕЛЕНИЕ в закрито съдебно заседание на  двадесет и втори юни две хиляди и девета  година в състав:
                            Председател: ЖАНЕТА НАЙДЕНОВА
                                   Членове: СВЕТЛА ЦАЧЕВА                                                                                                    АЛБЕНА БОНЕВА
    
изслуша докладваното от съдията  Цачева  гр. д. № 608 по описа за 2009 год., и за да се произнесе взе предвид следното:
        Производство по чл. 288 ГПК.
С решение № 311 от 20.12.2008 година по гр.д. № 381/2008 година на Ловешки окръжен съд е оставено в сила решение № 499 от 01.08.2008 г. по гр.д. № 871/2007 г. на Ловешки районен съд, с което са уважени обективно съединени искове с правно основание чл. 344, ал.1, т.1 и т.2 КТ, предявени от С. В. Ч. от гр. Л. против Драматичен театър Ловеч, гр. Л. за отмяна на уволнение, извършено със заповеди № 52 и 53 от 08.05.2007 г. и за възстановяване на заеманата длъжност “театрален агент”. С въззивното решение на Ловешки окръжен съд е уважен и иск с правно основание чл. 344, ал.1, т.3 КТ за присъждане на обезщетение по чл. 225, ал.1 КТ в размер на 1721,95 лева, като по иска с правно основание чл. 358 КТ за отмяна на заповед № 45 от 16.04.2007 г. за дисциплинарно наказание “предупреждение за уволнение”, първоинстанционното решение е отменено и делото върнато за произнасяне по съществото на предявения иск. В решението е прието, че трудовото правоотношение между страните е било прекратено от работодателя с налагане на дисциплинарно наказание за допуснато нарушение по чл. 190, ал. 1, т. 4 КТ, изразяващо се в преувеличаване на права чрез подписване на граждански договори от 18.04.2007 г. с лицата Й. Г. и Вида А. Договорите са били подписани при провеждане на представление на театъра в друго населено място, в което турне представляващия театъра директор не е участвал; подписани са с лица, на които са били възложени задачи по почистване, осветление и пожарна безопасност, т.е. с цел да се осигури провеждане на представлението; сумите по тях са били изплатени на извършилите работата лица, а след завръщане от турнето договорите и сметките по тях са били предадени от театралния агент Ч. в счетоводството на театъра; били са подписани и от главния счетоводител и обработени счетоводно. Според установената практика на театъра, при пътуване на театрална трупа в друго населено място, организацията на представлението се е осъществявала от театралния агент. При така установените факти, съдът е приел, че подписването на гражданските договори от страна на уволнената служителка не съставлява злоупотреба с доверието на работодателя, тъй като с действията си не е целяла да извлече имотна облага, да злепостави работодателя пред трети лица или да увреди интересите му, предвид което е приел, че констатираното нарушение не обуславя налагането на най-тежкото дисциплинарно наказание уволнение.
Касационна жалба против решението на Ловешки окръжен съд е постъпила от Драматичен театър Ловеч. Поддържа се, че чл. 182, ал.1, б. “д” ГПК (отм.) е приложен неточно – съдът е следвало да спре производството по делото до произнасяне на районната прокуратура по образуваното срещу уволнената служителка полицейско дознание за извършено престъпление при подписване на договорите от 18.04.2007 г.; че по обуславящите изхода на делото процесуалноправни въпроси: следва ли да се спре производството по гражданското дело за отмяна на уволнение до произнасяне на съдът по наказателното дело, когато с дисциплинарното нарушение е осъществен и състав на престъпление и в правомощията на гражданския съд ли е да се произнесе за малозначителност на случай, по който е образувано наказателно производство, въззивният съд е приложил закона неточно, както и че правилното разрешаване на тези принципни въпроси е от значение за развитието на правото.
Ответницата по касационната жалба С. В. Ч., счита, че не са налице основания за допускане на касационно обжалване.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение намира, че не са налице предпоставки по чл. 280, ал.1 ГПК за допускане на касационно обжалване на въззивното решение на Ловешки окръжен съд по гр.д. № 381/2008 година.
Повдигнатите с изложението към касационната жалба процесуалноправни въпроси, макар и правно значими, не са от съществено значение за правилното решаване на делото. Действително, възможно е с дисциплинарно нарушение да са осъществени и признаците на престъпно деяние и в този случай, присъдата на наказателния съд е задължителна за гражданския досежно извършено ли е деянието, неговата противоправност и виновността на дееца – чл. 222 ГПК (отм.) и в този случай, сроковете за налагане на дисциплинарно наказание, съгласно чл. 194, ал.2 КТ, започват да текат от влизане в сила на присъдата или наказателното постановление. Безсъмнено е и че, когато при разглеждането на едно гражданско дело се разкрият престъпни обстоятелства, съдът уведомява прокуратурата за констатациите си, но спира производството при условията на чл. 182, б. “д” ГПК (отм.) само в случаите, когато от установяването на престъпните обстоятелства зависи изходът на гражданския спор. Във всички оставали случаи, производството по гражданското дело продължава, независимо от наказателното производство. Дисциплинарната отговорност се носи от работника успоредно и независимо от наказателната, поради което при разглеждане на дисциплинарната простъпка, гражданският съд разполага с правомощието да извърши преценка дали извършеното деяние съставлява и дисциплинарно нарушение, независимо дали същото деяние е престъпление, както и дали извършеното е малозначително от гледна точка на дисциплинарната отговорност на работника.
Тези процесуални въпроси са неотносими към правния спор по гр.д. № 381/2008 г. на Ловешки окръжен съд. От представеното удостоверение № 827 от 07.05.2008 г. на районна прокуратура гр. С. е видно, че срещу уволнената служителка е било образувано досъдебно производство по чл. 212, ал.1 НК за получаване без правно основание на чуждо движимо имущество на стойност 400 лева с намерение за присвояване или образуваното предварително производство е за деяние, различно от дисциплинарното нарушение, предмет на делото, поради което въпросът следвало ли е да бъде спряно гражданското производство не е от значение за изхода на делото.
Воден от изложеното, Върховния касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решение № 311 от 20.12.2008 година по гр.д. № 381/2008 година на Ловешки окръжен съд. Определението не подлежи на обжалване.
 
 
 
 
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:
 

Оценете статията

Вашият коментар