Определение №271 от 43038 по тър. дело №2416/2416 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 271

гр. София, 30.10.2017 год.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закрито заседание на двадесет и седми октомври през две хиляди и седемнадесета година, в състав

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТОТКА КАЛЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕРОНИКА НИКОЛОВА
КРИСТИЯНА ГЕНКОВСКА

като изслуша докладваното от съдия Николова т. д. №2416 по описа за 2017г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.280 от ГПК.
Образувано е по касационна жалба на А. К. Н. срещу решение от 08.06.2017г. по в.гр.д. №3376/2016г. на Софийски градски съд, ГО, ІІ „Б” състав, с което е отменено решение от 12.03.2009г. по гр.д.№12314/05г. на Софийски районен съд, 42 състав и е отхвърлен предявеният от А. К. Н. срещу [фирма], [населено място], иск с правно основание чл.93 ал.2 от ЗЗД за присъждане на сумата от 7 900 лева, представляваща двоен размер на задатъка, платен по повод сключване на предварителен договор за покупко – продажба по реда на пар.10 от ПЗР на ЗППДОбП /отм./.
В касационната жалба се сочи, че обжалваното решение е неправилно. Допускането на касационното обжалване се основава на предпоставките по чл.280 ал.1 т.1 от ГПК.
Ответникът [фирма], [населено място], изразява становище, че касационната жалба е неоснователна.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, Първо отделение, като взе предвид данните по делото и доводите на страните, приема следното:
Касационната жалба е процесуално недопустима, тъй като е подадена срещу неподлежащ на касационно обжалване съдебен акт.
На осн. чл.280 ал.2 т.1 пр.2 от ГПК не подлежат на касационно обжалване решенията по въззивни дела с цена на иска до 20 000 лв. – за търговски дела. Преценката дали едно дело е гражданско или търговско се извършва в зависимост от предмета на разрешения с въззивното решение правен спор и от качеството на страните по спора. Търговски са не само делата, по които като страни участват търговци, но и делата между търговец и нетърговец, които имат за предмет спор за право, произтичащо от/отнасящо се до търговска сделка, сключена от търговеца при упражняване на неговото занятие чл.286 от ТЗ. Не само изрично изброените в чл.1, ал.1 от ТЗ сделки са търговски по своя характер. Макар и да е предмет на регламентация в друг нормативен акт, след като предварителният договор по чл.19 от ЗЗД е сключен във връзка с упражняваната от търговеца-прехвърлител търговска дейност, независимо от липсата на качеството търговец за съконтрахента – физическо лице, на осн. чл.287 вр. чл.286, ал.1 от ТЗ, посочената сделка се явява търговска.
В конкретния случай е предявен иск с предмет вземане в полза на ищец физическо лице – срещу ответник – търговско дружество за връщане на сума, дадена във връзка със сключването на предварителен договор за покупко – продажба на недвижим имот. Видно от предмета на дейност на дружеството ответник, този вид сделки са част от упражняваната от дружеството търговска дейност. Цената на иска е в размер под 20 000 лева. След като предметът на спора има търговски характер и цената на предявения иск е под установения в чл.280 ал.2 от ГПК минимален праг за достъп до касационно обжалване на въззивни решения по търговски дела, решението не подлежи на касационен контрол.
Водим от горното, Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Първо отделение, на основание чл. 280 ал.2 от ГПК
О П Р Е Д Е Л И

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ, на основание чл.280, ал.2 от ГПК, подадената от А. К. Н. касационна жалба срещу решение от 08.06.2017г. по гр.д. №3376/2016г. на Софийски градски съд, ГО, ІІ „Б” състав.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва от страните с частна жалба пред друг тричленен състав на ВКС, ТК, в едноседмичен срок от съобщението.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.

Оценете статията

Вашият коментар