Определение №455 от 41452 по ч.пр. дело №2556/2556 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 455
София,27.06.2013 година

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Второ отделение, в закрито заседание на деветнадесети юни през две хиляди и тринадесета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТАТЯНА ВЪРБАНОВА
ЧЛЕНОВЕ : КАМЕЛИЯ ЕФРЕМОВА
БОНКА ЙОНКОВА

изслуша докладваното от съдия Бонка Йонкова ч. т. д. № 2556/2013 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е по чл.274, ал.2, изр.1 ГПК.
Образувано е по частна жалба на М. [фирма] – [населено място], срещу определение № 86 от 29.04.2013 г. по в. ч. т. д. № 149/2013 г. на Великотърновски апелативен съд, с което е оставена без разглеждане частната жалба на [фирма] против протоколно определение от 27.03.2013 г. по т. д. № 946/2012 г. на Великотърновски окръжен съд. С първоинстанционното определение е отхвърлено искането на [фирма] за допускане на увеличение на размера на предявения срещу М. [фирма] иск, заявен като частичен за сумата 100 000 лв., по реда на чл.214, ал.1 ГПК.
Частният жалбоподател моли за отмяна на обжалваното определение като твърди, че същото е неправилно по изложени в жалбата съображения.
В срока по чл.276, ал.1 ГПК е постъпил отговор от ответника по частната жалба [фирма] – [населено място]. В отговора е изразено становище, че въззивното определение следва да се обезсили като недопустимо поради извършено след постановяването му оттегляне на въззивната частна жалба.
Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, след преценка на данните по делото и доводите на страните, приема следното :
Частната жалба е подадена от надлежна страна в преклузивния срок по чл.275, ал.1 ГПК, но въпреки това е процесуално недопустима и не подлежи на разглеждане по същество.
С въззивното определение е оставена без разглеждане частна жалба срещу определение на първоинстанционен съд, с което не е допуснато увеличение на предявения срещу дружеството – частен жалбоподател осъдителен иск /заявен като частичен/. Така постановеното определение е изгодно за частния жалбоподател, който в качеството си на ответник е заинтересован не само от отхвърлянето на иска, но и от недопускане на увеличение на неговия размер над първоначално предявения с исковата молба. Поради това ответникът няма интерес да иска отмяна на определението, с което въззивният съд е отказал да разгледа частната жалба на ищеца срещу определението за отказ да се допусне увеличение на размера на частичния иск. Правният интерес е абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на частната жалба и тъй като в случая не съществува правен интерес от предприетото обжалване, частната жалба следва да се остави без разглеждане като процесуално недопустима.
Мотивиран от горното и на основание чл.274, ал.2, изр.1 ГПК, Върховен касационен съд, Търговска колегия, Второ отделение,
О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частната жалба на М. [фирма] – [населено място], срещу определение № 86 от 29.04.2013 г., постановено по в. ч. т. д. № 149/2013 г. на Великотърновски апелативен съд.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред друг състав на Търговска колегия при ВКС в едноседмичен срок от връчването.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ :

Оценете статията

Вашият коментар