РЕШЕНИЕ
№ 499
София, 11.06.2010 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, I-во отделение, в съдебно заседание на двадесет и седми май две хиляди и десета година, в състав:
Председател:Добрила Василева
Членове:Маргарита Соколова
Гълъбина Генчева
при секретаря Емилия Петрова, като изслуша докладваното от съдията Соколова гр. д. N 1049/09 г., и за да се произнесе, взе предвид:
Производството е по чл. 303, ал. 1, т. 1 ГПК.
Образувано е по молба на М. В. И. от гр. С. за отмяна на влязлото в сила решение от 21.10.2004 г. по гр. д. № 51/04 г. на Великотърновския районен съд в частта, с която е допусната делба на недвижим имот, съставляващ дворно място и къща, съсобствен с трети лица, като от имота съделителите притежават общо 1/2 ид. ч. Към молбата е представено писмено доказателство, за което молителката твърди, че е от съществено значение за делото, и иска отмяна на влезлия в сила съдебен акт, за да се обсъди и вземе предвид сега представеният документ.
Ответниците Т. И. В. и И. В. В. не са взели становища.
Върховният касационен съд на РБ, състав на I-во г. о., като обсъди данните по делото, намира следното:
С решението, предмет на молбата за отмяна, е прието за установено, че намиращият се в с. Е. недвижим имот, съставляващ парцел ****span>VII-169 от кв. 28, е съсобствен, при квота 1/2 ид. ч. съгласно н. а. № 159 от 03.11.1980 г. за наследодателя на страните В, починал на 31.03.2003 г., и съпругата му Т. И. В., и трети лица. В мотивите на съдебния акт е посочено, че до делба следва да се допусне целият имот, но съгласно чл. 283 ГПК /отм./ тя не следва да се извършва преди извършването на делба между страните и третите лица.
След влизане в сила на това решение, в проведеното на 21.01.2009 г. съдебно заседание във втората фаза на делбата, процесуалният представител на ответницата М. И. – сега молител, представил копие от н. а. № 57, том 1, дело № 154 от 18.02.1976 г., видно от който останалата 1/2 ид. ч. от имота в с. Е. е била собствена на наследодателя на страните В по дарение. Обсъждайки това доказателство, съдът приел, че макар да не се касае до съсобственост с трети лица, при наличието на влязло в сила решение относно дяловете на съделителите не съществува правна възможност във втората фаза на производството да бъде пререшаван въпросът за правата им в останалата извън преценката на съда съсобствена част. Затова с решение № 124 от 17.02.2009 г. съдът изключил от поделяемата маса допуснатия при условията на чл. 283 ГПК /отм./ недвижим имот.
С молбата за отмяна е представено копие от н. а. № 57 от 18.02.1976 г. За да е налице основанието по чл. 303, ал. 1, т. 1 ГПК, е необходимо молителят да твърди и да се позовава на новооткрито обстоятелство или ново писмено доказателство, което по независещи от него причини не е могъл да узнае, или с което не е могъл да се снабди своевременно при решаване на делото. Затова на тази страна, срещу която е постановено неблагоприятно решение, законът дава възможност да иска отмяна на влязлото в сила решение, за да се съобрази новото доказателство. Молителката се позовава на обстоятелство по принадлежността на правото на собственост и на нотариален акт, който удостоверява същото. Нотариалните актове са публични, поради което за нея е съществувала правната възможност, при добро водене на делото, да се снабди и да представи документа при висящността на процеса, за да бъде включен в доказателствения материал по делото. Това тя не е сторила. В този смисъл представеното доказателство не е новооткрито и не обосновава основание по чл. 303, ал. 1, т. 1 ГПК.
Молбата за отмяна е неоснователна и следва да се остави без уважение, водим от което Върховният касационен съд на РБ, състав на I-во г. о.
Р Е Ш И:
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата, подадена от М. В. И. от гр. С., за отмяна на влязлото в сила решение от 21.10.2004 г. по гр. д. № 51/04 г. на Великотърновския районен съд в частта, с която е допусната делба на недвижим имот, съставляващ парцел ****span>VII-169 от кв. 28 по плана на с. Е., община В., състоящ се от дворно място и къща.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: