О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 79
София, 22.02. 2010 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и седми януари, две хиляди и десета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ : КАПКА ЮСТИНИЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ : ЛЮБКА БОГДАНОВА
СВЕТЛА ДИМИТРОВА
при секретаря Райна Стоименова и в присъствието на прокурора като изслуша докладваното от съдията Светла Димитрова гр.д.N 5138 по описа за 2008 год., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл. 303, ал. 1 ГПК.
Образувано е по молба от 15.09.2008 г., именована „касационна жалба” с уточнение към нея от 03.11.2008 г. на К. Я. К. от гр. В., за отмяна на влязлото в сила решение № 952 от 10.07.2008 г. на Върховния касационен съд, Четвърто гражданско отделение, постановено по гр.д. № 2580/2007 г.
В молбата са развити оплаквания за неправилност на влязлото в сила съдебно решение, с което е оставено в сила решение № 23/23.01.2007 г. на Варненския окръжен съд, постановено по гр.д. № 1572/2006 г., с което е уважен предявеният срещу молителя ревандикационен иск за собственост върху недвижим имот, с правно основание чл. 108 ЗС. Релевират се оплаквания за неправилност на решението на ВКС.
Ответниците по молбата за отмяна Ж. Т. А. и Д. Т. Я. , и двете от гр. В., в писмен отговор по чл. 306, ал. 3 ГПК изразяват становище за недопустимост на молбата за отмяна. Останалите ответници не заявяват становище по молбата.
Върховния касационен съд, състав на Трето гражданско отделение констатира, че молбата за отмяна е процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане.
Отмяна по чл. 303 и сл. ГПК е средство за извънреден, извънинстанционен контрол на влезли в сила съдебни решения. Основанията за отмяна са изчерпателно изброени в закона и са различни от основанията за касационно обжалване по чл. 281 ГПК. Съдът по отмяната не проверява правилността на решението, защото то не е предмет на отменителното производство, а се произнася единствено по наличието на съответния фактически състав по чл. 303, ал. 1 ГПК. В конкретния случай в молбата не се сочат обстоятелства, които да се включват в някоя от визираните в закона хипотези. Излагат се оплаквания за незаконосъобразност на влязлото в сила решение, които не могат да бъдат предмет на извънредното средство за контрол.
Тъй като въведените в молбата твърдения не сочат на основания от кръга на лимитативно изброените предпоставки за отмяна по чл. 303, ал. 1 ГПК, а съставляват касационни оплаквания, целящи ревизиране на неблагоприятно за страната решение без да са налице релевираните предпоставки за отмяна, то молбата за отмяна се явява процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане.
С оглед на изложеното, Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение,
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на К. Я. К. от гр. В., за отмяна на влязлото в сила решение № 952 от 10.07.2008 г. на Върховния касационен съд, Четвърто гражданско отделение, постановено по гр.д. № 2580/2007 г., с което е оставено в сила решение № 23/23.01.2007 г. на Варненския окръжен съд, постановено по гр.д. № 1572/2006 г.
Определението може да се обжалва с частна жалба пред друг тричленен състав на Върховния касационен съд, Гражданска колегия, в едноседмичен срок от съобщаването му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: